3G vs 4.5G

4.5G ile 3G arasındaki farklar

Türkiye'de Nisan 2016 itibarıyla cep telefonları operatörleri tarafından sunulmaya başlayacak 4.5G internet hizmeti akıllara şu soruyu getirdi. 3G ile 4.5G arasındaki farklar nelerdir? Neden 4.5G ortaya çıktı? Bu soruların yanıtlarını bulmak için 4.5G'nin 3G'den farkını detaylı bir şekilde inceleyelim. 

3G nedir kısaca?

internete bağlanma ve dosya alma, gönderme işlemlerinde daha büyük bant genişliği ve hız sağlayan bir bağlantı teknolojisidir. 3G, üçüncü nesil (Third Generation) demektir. GSM EDGE, UMTS, CDMA2000, DECT ve WiMAX gibi iletişim teknolojilerini barındırır. 3G'de download hızında 14.4Mbit/s'e, upload hızında ise 5.8Mbit/s'e kadar çıkabilir. 

3G teknolojisi ilk defa Japonya'da ortaya çıkmıştır. 1998 yılında Japonya'da; 2002 yılında ABD'de, 2003'te ise Avrupa'da kullanımına başlamıştır. Ülkemizde ise 2009 yılından beri kullanılmaktadır.  Bazı 3G teknolojilerine UMTS, CDMA2000 ve FOMA standartları örnek olarak gösterilebilir.

3g ile 4.5g farkları nelerdir4.5G Nedir? Ne zaman Başlayacak?

Daha hızlı ve verimli bir internet sağlamayı amaçlayan yeni bir hücresel ağ tekniğidir. Amaç internette veri hızını arttırmakla birlikte cihazdan cihaza bağlantı hızını artırmak ve güç tüketimini azaltmak hedefleri de vardır. Download hızında 1Gbit/s'a kadar çıkılması hedefleniyor. 4.5G hücresel veri bağlantısının İnsansız hava araçlarıyla iletişimde kullanılmak amacı da vardır. Yandaki resimde 3g teknolojisiyle 4g teknolojisi arasındaki farkı günlük rutin internet olayları açısından kıyaslaması mevcuttur.

Hangi telefonlar 4.5G uyumludur?

İşte en can alıcı soru da budur. Telefonum 4.5G'ye uyumlu mu? Şunu söylemek gerekir ki 4.5G için hem SIM kartların hem de cihazların uyumlu olması gerekiyor. Şuan piyasada 4.5G'ye uyumlu telefonlar hangileridir diye bakacak olursak şu telefon markalarını, modellerini sayabiliriz:

Galaxy Note 5, Galaxy Note 4, Galaxy Note 3, Galaxy S6, Galaxy S5, Galaxy S4, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge Plus, LG G4, LG G3, Sony Xperia Z3+, Sony Xperia Z2, HTC One M9, HTC One M8, Turkcell T60, Avea InTouch 4, Vodafone Smart 6 

3G ile 4.5G Farkları:

En büyük fark tabi ki veri indirme (download) ve yükleme (upload) hızlarınd olacaktır. 3G'de 15Mbit/s indirme hızı mevcutken, 4.5G'de 1Gbit/s'a kadar çıkması bekleniyor. Bir diğer önemli yenilik ise güç tüketiminde olacak. Buna göre 4.5G'li telefonların batarya kullanım süresi 3G'li telefonlara göre daha uzun olacak. Bir diğer fark ise kullanım alanlarında 4.5G hem kullanıcılar için hızlı bir internet sunacak hem de cihazdan cihaza bağlantıları kapsayacak.

3G

4.5G

Ne zaman Ortaya Çıktı

1998

2002

İlk Nerede Kullanıldı

Japonya

ABD

Download Hızı

14.4Mbps

1Gbps

Upload Hızı

5.8Mpbs

500Mbps

Güç Tüketimi

Normal

Daha Az

Anahtar Kelimeler: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.