DDR RAM vs SD RAM

DDRAM SDRAM nasıl anlaşılır

Bir bilgisayar sisteminin olmazsa olmazlarından bir parçası olan RAM (Random Access Memory) çeşitleri olarak karşımıza iki tür çıkmaktadır. DDR Ram ve SD Ram, peki bu iki ram türü arasındaki farklar nelerdir, hangisi daha iyidir, hangisi kullanılmalıdır? İşte DDR RAM ve SD RAM arasındaki farkları şöyle sıralayabiliriz:

DDR RAM nedir?

DDR, yani Double Data RAM kısaca, bir clock saykılda iki defa işlem yapabilen RAM çeşididir. Yani bir clock palsin hem yükselen kenarında hem de düşen kenarında veri aktarımı yapabilmektedir. 2000 yılında ortaya çıkmış,2003 yılında DDR2, 2007 yılında DDR3 ve son olarak 2014 yılında DDR4 ortaya çıkmıştır. Aşağıda bir DDRAM resmi görülüyor

ddram nasıl anlaşılır

SD RAM nedir?

SD RAM, yani single Data Ram kısaca, bir clock saykılın yalnızca yükselen kenarında veri aktarımı yapabilen RAM çeşididir. 1993 yılında ortaya çıkan bu RAM türü yavaşlığı nedeniyle artık günümüzde tercih edilmemektedir. Aşağıdaki resim bir SDRAM'e aittir, dikkat edilirse iki yarık vardır.

sdram nasil anlaşılır

SD RAM ile DDRAM arasındaki farklar nelerdir?

SDRAM'ler ilk çıkan RAM çeşididir, DDR'a göre eski bir teknolojidir ve daha yavaştırlar. Günümüzde SD RAM'ler artık tercih edilmemekte bunun yerine DDR2,DDR3 ve DDR4 RAMlar kullanılmaktadır. DDRAM'lerin SDRAM'lere göre çok daha hızlıdır ve daha az enerji harcarlar. DDRAM'ler 1.8-2.5V arası bir gerilimle çalışırken SDRAM'ler 3.3V gerilim ile çalışmakradır. SDRAM 1993 yılında ortaya çıkarken ve artık kullanılmıyorken DDR, 2000 yılında ortaya çıkmış ve gelişimini sürdürmektedir.

ram özellikleri

İki ram türü arasındaki en büyük farklardan biri de yapılarından kaynaklanmaktadır. Yukarıdaki görsellerde görüldüğü üzere SDRAM 168 pinli ve iki yarıklı bir PCB'ye sahipken; DDRAM'ler 184-pinli, 200-pinli ve 172-pinli olabilir ve tek yarığa sahiptir. RAM tercihi yaparken Anakartınızın hangi RAM çeşidine uygun olarak takılabildiğine dikkat etmek gerekmektedir. DDR'lar zaman içinde 4 nesil geçtikleri için bunların da yapıları aşağıdaki gibi değişkenlik göstermektedir.

ddr ram çeşitleri

SD RAM ile DDR'lar arasındaki bu farkları bir tabloda toparlayıp özetlersek:

DDR

SD RAM

Çalışma Gerilimi

2.5V ya da 1.8V

3.3V

Hızı

200 MHz, 266 MHz, 333 MHz, 400 MHz

66 MHz, 100 MHz, 133 MHz

Yapısı

184-pinli, 200-pinli ve 172-pinli olabilir / Tek yarık

168-pinli / Çift yarık

Ortaya Çıkış Tarihi

2000

1993

Çeşitleri

DDR,DDR2,DDR3,DDR4

Tek tip

Veri Aktarımı

Her clock başına iki kere

Her clock başına bir kere

Anahtar Kelimeler: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.