Diş Dolgusu vs Kanal Tedavisi

kanal tedavisi ile dolgu farkı

Diş doktorları tarafından sağlıksız dişlere en yaygın yapılan uygulamardan diş dolgusu ve kanal tedavisi arasındaki bazı farkları açıklayalım. Her iki uygulamada en merak edilen konulardan biri elbette dolgu acıtır mı ya da kanal tedavisi acıtır mı sorusudur. Her ikisinin de iyi uyuşturulmazsa bir miktar can yakar olduğu bilinen bir gerçek.

Dolgu İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Dişin içindeki çürük temizlendikten sonra, içersinde oluşan boşluğa bir malzeme doldurulması işlemine dolgu denir. Dolgu Çeşitleri nelerdir diye bakacak olursak 3 tip karşımıza çıkıyor. Bunlar: 

  • Amalgam
  • Işınlı kompozit dolgular
  • Cam iyonomer 

Hangi dolgu çeşiti daha iyidir sorusu insanların akıllarında fazlaca yer işgal ederler. Birbirlerine göre bazı avantajları olsa da amalgam dolgu ekonomik ve sağlam olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Fakat rengi gri olduğundan estetik olarak zayıftır.

Beyaz Dolgu Nedir?

Tıptaki adı Işınlı kompozit olup, beyaz rengi vermesi ve orjinal diş görünümü sağlaması nedeniyle estetik açıdan tercih edilebilir. Kompozit malzeme dişe doldurulur ve ışıkla sertleşmesi sağlanır. ( kaynak )

beyaz dolgu ve amalgam dolgu

Kanal Tedavisi Nedir, Nasıl olur?

Diş çürüğünün, diş siniri diye tabir edilen pulpa'ya inmesi durumunda dolguya göre daha köklü bir boşaltma işlemi yapılarak pulpaya inilir ve burası hekimce temizlenerek dolgu yapılır. Dolguda pulpaya dokunulmaz fakat kanal tedavisinde sinirlerin ve damarların bulunduğu pulpa da çıkarılarak yeri doldururulur. 

kanal tedavisi nasil yapilir

Yukarıdaki resimde kanal tedavisinin adımları görülmektedir. 

Kanal Tedavisi ile Diş Dolgusu arasındaki farklar nelerdir?

Dolguda, diş sinirleri (pulpa) çıkarılmazken kanal tedavisinde iltihaptan ötürü pulpa da alınır. Dolgu, daha kısa bir işlemdir ve daha ekonomik bir tedavi yöntemidir; kanal, uzun sürebilir ve genelde daha pahalıdır.

Fakat unutulmamalıdır ki bu iki işlem birbiri yerine alternatif değil, aksine diş hekimi tarafından önerilecek iki ayrı tedavi yöntemidir.

Her iki tedavi, ilgili bölge iyi uyuşturulmadığı takdirde acı verici olabilir. Yine hem dolgu sonrası, hem kanal tedavisi sonrasını izleyen günlerde bir miktar ağrı olabilir.

Farklar Tablosu:

Kanal TedavisiDiş Dolgusu
SüreUzunKısa
Diş SinirleriAlınırDokunulmaz
MaliyetPahalıUcuz
İşlem sonrası ağrıOlabilirOlabilir

Anahtar Kelimeler: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.