Fermente Sucuk vs Isıl İşlem Görmüş Sucuk

fermente ve ısıl işlem görmüş sucuk

Sucuk severlerin kafasını karıştıran iki kavramdır fermente ile ısıl işlem görmüş etiketleri. peki, fermente sucuk ile ısıl işlem görmüş sucuk arasındaki farklar nelerdir, hangisi daha iyi, hangisi daha ucuz gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz yazımıza başlıyoruz:

SUCUK NEYDEN YAPILIR?

fermente ile ısıl işlem görmüş farkını anlayabilmek için öncelikle sucuk yapım aşamalarına bakmamız gerekiyor. Sucuk kuzu ve dana kıyması ile çeşitli baharatların belli oranda karıştırılarak bir kaba konulması ve kapta karışımın fermantasyona uğramasıyla oluşan  bir yiyecek. İşte burada bu fermentasyonu sağlayan tekniğin seçimi, yediğiniz sucuğun fermente mi yoksa ısıl işlem görmüş mü olduğunu belirliyor.

FERMENTE SUCUK NE DEMEK?

Eğer sucuk, kendi haline bırakılarak doğal yollardan doğal şartlarda fermentasyona uğraması için bekletiliyorsa bu sucuk fermente sucuktur. Fermente sucuk, kıyma halindeki büyükbaş veya küçükbaş et ve yağına baharat ile kültür katıldıktan sonra doğal hayvan bağırsağı ya da  yapay sucuk kılıfına basılarak  olgunlaştırma ve kurutma işlemi uygulanması sonucu oluşur. Fermente sucukta nem değeri yüzde 40’ın altındadır kesildiğinde yüzeyinde mozaik görünümü ortaya çıkar.

fermente sucuk nasıl anlaşılır

ISIL İŞLEM GÖRMÜŞ SUCUK NE DEMEK?

Eğer fermantasyon işlemi için ham sucuğa ısısı yapay yollardan ayarlanmış bir ortam sağlanıyor ve bu şekilde fermentasyona uğruyorsa bu ısıl işlem görmüş sucuktur. Isıl işlem görmüş sucukta nem değeri yüzde 50'inin altında olur.

HANGİ SUCUK DAHA İYİ VE SAĞLIKLI?

ısıl işlem görmüş sucuk

İki teknik arasında tat ve görüntü olarak belirgin bir fark olmamakla beraber doğal yollardan fermantasyona uğradığı için fermente sucuk ısıl işlem görmüş sucuğa göre daha sağlıklıdır.

Peki neden ısıl işlem görmüş sucuk üretiliyor? Firmalar zamandan kazanmak ve daha çok sucuk üretmek için doğal yollardan fermentasyona uğraması için beklemek istemiyorlar, süreci hızlandırmak için ısıl işlem görmüş sucuk yapmak kendileri için daha avantajlı hale geliyor.

Sonuç olarak, iki sucuk arasında fiyat dışında belirgin bir fark yoktur.

Fermente Sucuk

Isıl İşlem Görmüş Sucuk

Fermantasyon İşlemi

Doğal yollardan

Isı verilerek

Sağlık Açısından

Çalışma yok

Çalışma yok

Fiyat

Pahalı

Uygun

Anahtar Kelimeler: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.