Mikrodalga Fırın vs Normal Fırın

mikrodalga ile normal fırın farkı

Son yıllarda popülerliği artan mikrodalga fırınların normal fırınlardan farkı nedir merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. Mikrodalga fırınlar pratik kullanımları sayesinde sadece evlerde ev hanımlarının tercihi değil, aynı zamanda ofis ve işyeri ortamlarında da kullanılıyor. Peki bu farkı yaratan nedir? İşte normal fırın ile mikrodalga arasındaki farklar:

Fırın Nasıl Çalışır?

Hamurlu, sulu yemek vb... yemeklerin pişmesi için elektrik rezistansına sahip, zaman ayarlı elektrikli ev aletine fırın denir. Normal bir fırında genel olarak rezistans dediğimiz ısıtıcılar kullanılır. Rezistanslara elektrik verilince kuvvetli ısı yayarlar. Belli bir sıcaklığa gelince ya da zaman dolunca da termostat vasıtasıyla bu ısıtıcılar durmaktadır. Aşağıdaki resim bir fırın rezistansına aittir:

fırın rezistansı

Bazı gelişmiş fırınlarda ise turbo ayarı denen bir kademe daha bulunur ki bu turbo ayarı açılınca fırında yer alan ve sıcak hava üflemeye yarayan fanlar çalışmaktadır. 

Mikrodalga Fırın Nasıl Çalışır?

magnetron nedir mikrodalgaMikrodalga fırınlarda normal fırınlarda olduğu gibi rezistans ya da turbo fan yoktur, bunun yerine mikrodalga yayan bir verici vardır. Fırına koyulan yiyecekteki su moleküllerini sallamak için mikrodalga adı verilen radyo dalgalarını kullanır. Bu radyodalgalarını yandaki resimde görülen magnetron adı verilen parçalar sağlar.

Besinin içindeki su molekülleri artan bir şekilde sallandığı zaman, moleküller kinetik enerjilerinden dolayı titreşmeye başlar ve bu titreşim de ısı üretir. Fırındaki besini pişiren şey aslında bu ısıdır.

Mirkodalga Fırın ile Normal Fırın Arasındaki Farklar

İlk fark, çalışma prensibidir. Normal fırında içinden elektrik geçince ısı üreten rezistans adı verilen parçalar vardır, bunlara ek olarak sıcak hava üfleyen fanlar da bulunabilir. Mikrodalga fırınlar da ise rezistans ya da fan yoktur. Mikrodalga adı verilen elektromanyetik bir dalga üretici komponent bulunur. Buna mukabil mikrodalga fırına koyulan bir yemek daha çabuk ısınır ve pişer, normal fırın da ise pişme süresi daha uzun olabilir. 

Normal fırının, mikrodalga fırına göre en önemli farkı ve üstünlüğüyse hemen hemen her tür yiyeceğin normal fırınla pişirilebilmesidir. Halbuki mikrodalga fırınlar her türlü yiyeceğin pişmesine uygun değildir. Örneğin meyveler mikrodalga fırınlarda kurutulamazlar.

Bir diğer fark ise mikrodalga fırına yemeği hangi kabın içinde koyulmasına dairdir yani tepsilerle ilgili. Mikrodalga pişirilecek ya da ısıtılacak bir yemek metal kabın içine, plastik içine ya da folyoya koyulamaz. Cam ya da seramik kaplar en güvenilir olanlardır. Normal fırında ise metal tepsiler ve ısıya dayanıklı borcamlar kullanılır.

Son fark olarak da güç harcamalarını gösterebiliriz. Mikrodalga fırınlar, normal fırınlara göre daha az güç harcarlar bu da daha az elektrik faturası demektir. Aşağıdaki resimde mikrodalganın elektromanyetik spektrumdaki yeri görülüyor.

Mikrodalga vs. Normal Fırın

mirkodalga

Mikrodalga Fırın

Normal Fırın

Isıtma Şekli

Elektromanyetik dalgalar

Rezistans ve Fanlar

Kullanılan Tepsi

Metal ya da ısıya dayanıklı camlar

Seramik ya da Cam

Pişme Süresi

Daha kısa

Daha uzun

Harcanan Güç

300-500W

1000-2000W

Anahtar Kelimeler: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.