Nezle vs Grip

nezle ile grip arasındaki farklarBu yazımızda sonbaharda en çok karşılaşılan ve en sık birbirine karıştırılan bir konuyu inceleyeceğiz. Nezle ile Grip arasındaki farkları nelerdir? Nezle ile grip aynı şeyler midir? İşte bu sorulara cevaplar:

Nezle, Üst solunum yolu ile burun, boğaz ve soluk borusuyla ilgili viral bir enfeksiyondur. Akut olarak oluşur. Hastalığın kuluçka devri dört güne kadar çıkabilir. Hastalığın belirtileri burun tıkanıklığı, hapşırık, boğaz ağrısı dır. Bununla birlikte ses kısıklığı, öksürük, halsizlik, kas ve eklem ağrısı görülebilir. Ateş genellikle çok yükselmez. Belirtiler bir hafta on gün kadar sürebilir.

Grip de bir üst solunum yolu viral bir enfeksiyonudur. Nezleye göre daha sık görülür. Hastalığın kuluçka süresi üç güne kadardor. Klasik belirtileri şöyle sıralayabiliriz: baş ağrısı, yorgunluk, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık ve kuru öksürük. Çocuklarda ise Mide bulantısı ve kusma bu belirtilere eşlik edebilir. Nezleye göre saha ateşli geçebilir. Nezleye nazaran ise daha kısa sürer ve genel olarak üç günden sonra biter.

Nezle ile Grip arasındaki temel farkları belirten görselimize göz atınız:

nezle ile grip arasındaki farklar

Tags: 

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.