Sedef vs Egzama

sedef ile egzama arasindaki farklar

Deride yara şeklinde kendini gösteren iki hastalık olan sefed ve egzama çoğu zaman birbirine benzerliği yüzünden karıştırılmaktadır. Peki egzama ile sedef arasındaki fark nedir, bu iki hastalık birbirinden nasıl ayırt edilir? Bu kısa yazımızda egzama ve sedef hastalıkları arasındaki farkları kısaca belirtelim dedik. UNUTMAYIN, yazımız teşhis ya da tedavi amaçlı değildir, sadece genel kültür bilgisi içermektedir.

Sedef Hastalığı kısaca nedir?

Tıpta psoriasis olarak bilinen sedef, çok faktörlü, nedeni araştırılmakta olan (etiyolojik) bir deri hastalığıdır. Sedef nasıl anlaşılır diye bakacak olursak; deride bilhassa dizlerde, dirseklerde, sırtta ve kuyruk sokumunda kızarıklık, pullanma ve deride dökülme ile kendini belli eder. Sedef Neden olur? Sedef'in en önemli tetikleyicisi stres'tir. Boğaz ve vücut enfeksiyonları da sedefe davetiye çıkarabilir. Bunun dışında genetik de önemli bir etkendir. Plak sedef, damla sedef, ters sedef ve eritrodermik olarak dört tipi vardır. Sedef Nasıl Geçer? Bulaşıcı bir hastalık olmadığı için insandan insana bulaşmaz. Tedavi: ilaç tedavisi, fototerapi ve biyolojik ajanlar sedefin tedavi yöntemleridir. Yandaki resimde sırt ve dirsekleri sedefli bir hasta görülmektedir.

Egzama kısaca nedir?

egzama nedirDeride kızarma, şişme, veziküller kaşıntılar gibi belirtileri olan genellikle ruhsal durum (psikosomatik) nedenlerine dayalı bir deri hastalığıdır.  Sıklıkla kızarık deri üzerinde kabarcıklar şeklinde görülür. Egzama Neden Olur? İçinde kükürt, civa, antihistaminikler, sülfamitler, penisilin içeren ilaçların zamansız kullanımından, çamaşır suyuyla temastan, saç boyası ve diğer kozmetiklerden plastik eldiven kullanımından ortaya çıkabilir. Enfeksiyon egzamaları ise mikrop ya da mantarlar yüzünden ortaya çıkar. Tedavisi: Öncelikle yaralı bölgeyi kaşımamak gerekiyor. Stresten uzak durmak, uykusuz kalmamak, yüz temizliğine önem vermek egzamanın engellenmesi için gereklidir. Sağdaki resimde elleri egzama olmuş bir birey görülmektedir.

Sedef ve Egzama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Öncelikle sedef ve egzamayı ayırt etmek kolay iş değildir. Bu farkın tespiti uzman bir dermatolog yapmalıdır Bununla beraber şu genel farklardan bahsedebiliriz:

 • Egzamada kaşıntı sedefe göre daha fazladır.
 • Sedefte yara sulanmaz.
 • Egzama tedaviyle tamamen iyileşebilir, sedef ise genellikle kendini tekrarlar.
 • Bu iki hastalık da mantar hastalğından farklıdır.
 • Sedef genetik kökenleri de olan bir rahatsızlıktır, egzama genellikle dış etkilere daha çok bağlıdır.
 • Sedef genellikle yetişkinlerde görülürken, egzama çocuklarda da ortaya çıkar.

Sedef-Egzama Farkları Tablosu:

Sedef Hastalığı

Egzama

Baskın Neden

Kronik, Kalıtımsal

Çevresel

Görülme Yaşı

Genellikle Yetişkilerde

Çocuklarda ve Yetişkinlerde

Tedavi Sonucu

Kesin değildir, kendini tekrar eder

Tamamen tedavi edilebilir

Yaralar

Sulanma olmaz, kaşıntı daha azdır.

Kırmızı, kaşındırıcı sulu

Anahtar Kelimeler: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

 • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
 • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

 • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
 • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
 • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.